Stamler Imre Somogyváron született 1933-ban. Községünk Somogyjád Díszpolgára címet adományozott részére 2001-ben. Születésének helye meghatározta későbbi pályafutását. Somogyország és a megye hajdani székhelyének múltja annyira felkeltette érdeklődését, hogy 1952-ben középiskolai tanulmányait követően egyetemre szeretett volna menni. Magyar-történelem szakos tanár akart lenni. De nem engedték tovább tanulni.
Tanítói pályafutását Bogátpusztán kezdte, ahol 7 éven keresztül tanította a pusztai gyerekeket. Élete legboldogabb időszakaként emlékszik vissza ezekre az időkre. Jó munkája elismeréseként 1959-ben, 26 évesen, Somogyjádra helyezték körzeti-iskola igazgatónak. Irányítása alatt 2 éven belül felszámolták a váltakozó tanítást, 3 év múlva pedig bevezették a párhuzamos tanítást a felső tagozaton, 1962-ben felépült az új, nyolc tantermes körzeti iskola. Azóta Somogyjádra járnak az alsóbogáti, eddei és a várdai felső tagozatos diákok is. Minden tantárgyhoz szaktanárt alkalmazott, kialakította a mai oktatási rendszert. Az új tantermek és a napközi mellett az iskola kiegészült 2 politechnikai műhellyel is. Megyei viszonylatban elsőként hoztak létre szaktantermeket. Irányítása folymán arra törekedett, hogy a tanulásban, sportban, munkában a tanítványok állandóan versenyezzenek, mert az egész világon verseny folyik az emberek között. Megyei szinten is az elsők között voltak a somogyjádi diákok a különböző versenyeken. 1966-ban megkérte Illyés Gyulát, hogy írjon egy oratóriumot Somogyjádnak az emberi hatalomról. (Ezt követően kezdte el kutatni a magyarság hatalmának születését Somogyban.) Ekkor vált országos hírűvé Somogyjád Illyés Gyula Az éden elvesztése című írása által. Később pedig az erre válaszul Déry Tibor által írt Szembenézni című oratórium alapján. Legfőbb elve az volt, hogy a gyermekek boldogságban töltsék el iskolai éveiket és mindegyik szeretettel gondoljon vissza azokra. 1991-ben a körzeti általános iskola újabb négy tanteremmel, korszerű tornateremmel, új konyhai és éttermi részekkel és műhelyekkel bővült, 1992-ben pedig felvette Illyés Gyula nevét, az író somogyjádi kötődése miatt. Tantestületének szaktanárait a megye legjobbjai között emlegették. Nyugdíjzásáig, 1994-ig arra volt a legbüszkébb, hogy tanítványai jól helyt álltak a középiskolákban, főiskolákon, egyetemeken. A somogyjádi Illyés Gyula Általános Iskola híres volt a vezetése alatt kialakult magas követelmény rendszeréről és a szeretetről. Tantestületével együtt mindent elkövettek azért, hogy Somogyjád kultúrája, politikai élete demokratizálódjon és, hogy sorsunkat lehetőleg mi irányítsuk és ne csak mások.
Somogyország történelme, múltja iránt fiatal kora óta érdeklődik. Somogyvár volt rá a legnagyobb hatással. Régészeti kutatásai során megtalált 24 fejedelmi és királyi vaskohászati lelőhelyet. Kiderült, hogy Somogyban ép kohós műhelyek, vasüzemek és kohászati telepek találhatók. Az egyik ilyen feltárt műhelyt 1996-ban mutatták be Somogyfajszon. Ott azóta is működik az Őskohászati Múzeum. A bű-bodrogi vasüzem bemutatása azonban eddig még nem sikerült, a későbbiekben várhatóan erre is sor kerül majd.
Jelenleg a Miskolci Bölcsész Egyesület Nagy Lajos Király Magánegyetem Pusztakovácsiban található tagozatának vezető tanára. A honfoglalókról és Somogyországról, a magyarság hatalmának születéséről tart előadásokat. Az egyetem azért került Pusztakovácsiba, mert a szomszédban, Somogyfajszon, van Európa első öskohászati múzeuma, a magyarság honfoglaláskori emlékhelyén: "Ezt az alkotást önként, szabad emberek összefogásával alkottuk a magyarság dicsőségére. - Mondta Stamler Imre.- Ebben az eredményben benne van tanítványaim munkája és a mai somogyjádi faluvezetés munkája is. A világot akkor tudjuk jobbá, szebbé tenni, ha képesek vagyunk egymást szeretni és képesek vagyunk ezért áldozatokat hozni. Ez adja az élet értelmét és szépségét."
Forrás: Somogyjád Község Honlapja (www.somogyjad.hu)