1926. május 15. és 16-án templomavató ünnepséget ült a somogyjádi református gyülekezet, melyről a Dunántúli Protestáns Lap 37. évfolyamának 21. számában a következőképpen számol be:
Püspöklátogatás templomavatási ünneppel Somogyjádon.
Úgy külső kereteiben, mint belső jelentőségében fényes és valóban nagyszerű ünnepi órákat ült május 15-én és 16-án a somogyjádi református gyülekezet. 15-én érkezett a községbe a kerület püspöke: dr. Antal Géza, aki betegségéből szerencsésen felépülvén, elfogadta a somogyjádi egyház meghívását s bár az egyházmegyében megkezdett látogató körútját idői akadályok miatt kénytelen jobb napokra halasztani, ettől eltekintve mégis látogatásával tisztelte meg az egyházközséget, amely nagy áldozatok meghozatala és hosszas készülődések után 16-án tartotta meg a templomának renoválása folytán szükségessé vált felavatási ünnepet. A kettős ünnepnek kétszereződött volt a stylusos elrendezésben megnyilvánuló fénye, de kétszeresen domborodott ki a változatos jelenetek és színek pompája mellett a lelki tartalom gazdagsága is. Egyébként a nagyszabású ünnepély lefolyásáról az alábbi száraz, de mégis beszélő adatok számolnak.
1. Szombaton d. u. 2 órakor érkezett Püspök úr őméltósága Fonyód felől vonaton a somogyjádi állomásra. A község népe ünneplőbe öltözve várta 50 tagú bandériummal, a községi elöljárósággal a Főpásztort, akit az állomás előtí a járás főszolgabírója: Begedy Péter köszöntött; Püspök úr szívélyes válasza s az elöljárók bemutatkozása után négyes fogaton vonult be a hosszú kiséreítel a feldíszített utcán, több helyen is felállított diadalkapuk alatt s a parókia előtti téren, a község legszebb helyén, az ékesen megújított templom előtt állott meg, ahol maga előtt látta a fogadására összesereglett sokadalmat. A gyülekezet ékes szavú pásztora: Izsák Aladár fogadta itt a hősök szobra talapzatánál s a fenyőkoszorúzta templom lépcsőinél a tűzoltók egyenruhás kordonjának s magyarruhás szüzek koszorújának miliőjében, a presbitérium élén, meghatott szívvel a püspököt, aki egy magasabb emelvényről, mindenkitől jól láthatva köszönte meg a legmelegebb szavakban a hivek ragaszkodását s áldotta meg atyai szeretettel és áldással a fényes fogadtatással tüntető 1?kosságot. A fogadást hatásában minden lelket megkapván egészítette ki, amikor három fehérruhás úri leány közül virágcsokrot nyújtott át a Főtisztornak üdvözlő szavak kíséretében a lelkipásztor leánykája: Magduska és Püspök úr meghatódott szívvel, örömtől sugárzó arccal a legmélyebb kedvesség hangján a csokrot elvette. D. u. 5 órakor Somogyjád és leányegyháza Edde hivatalos vizsgálata ejtetett meg, amelyen hivatalból jelen volt Halka Sándor esperes és Szabó Bálint ehm. főjegyző is.
2. Vasárnap a 170 millió korona költséggel megrenovált templomavatási ünnepély folyt le d. e. 10—12 óra között. Somogyjád református egyházközségnek, az egyházmegye legészakibb világító tornyának fontossága ezen a napon bontakozott kl. Egy nagy múltú gyülekezet ez, amelynek nemcsak volt, hanem ma is nagy horderejű missziója van. Ez a széles mezőre kiterjedő hivatása látszott meg azon a hatalmas tömegen, amelyet a szomszédos ref. faluk érdeklődőin túl 20—30 km. körzeíben intelligens és egyszerű másvallásu hivek seregének a megmozdításával az ünneplés oly mértékben vonzott, hogy a templomban férőhely nem volt és a kivülmaradottaknak részére az udvaron tartott isteniszolgálatot Marton Árpád hódmezővásárhelyi hitoktatólelkész. Bent a templomban avató imájában a Mindenható trónjáig Püspök úr emelte a hálaadó és könyörgő sziveket és Halka Sándor esperes hirdette a szentigét buzgóságos hangján, szépen felépített alkalomszerű beszédben a 84. zs. 11. v. alapján. Miután ugyanő egy újszülöttet keresztelt, Izsák Aladár tartott történeti visszapillantást a templom építéséről s tüzes prófétai lélekkel és művészi erővel festette meg a templom eszményi hivatását.
D. u. 3 órai kezdeíiel templomi vallásos ünnepély volt e sorrend szerint: 1. Felálló ének: XC. zs. 1. v. 2. Közének: 130. dics. 1—2. v.; 3. Ima és bibliaolvasás : Kovács József kaposszentbenedeki lelkész; 4. Győry Vilmos: „Ima", szavalta Tamásné Györék M. Zsófia; 5. Ünnepi beszéd: dr. Antal Géza püspök; 6. Szabolcska: hnek a szeretetről. Szavalta Izsák Magdus leánygimn. IV. o. t.; 7. Beethoven: Isten dicsősége. Énekelte a gyülekezet énekkara; 8. Vargha Gyuláné: Győzelem. Szavalta ifj. Nemes Pál; 9. Záróbeszédet mondott Izsák Aladár lelkész; 10. CXXII. zs. 2. v. Énekelte a gyülekezet.
A d. u. ünnepély központja Püspök úr szabidelőadása volt, amelyben a gyakorlati igehirdetés mestereként állott a gyülekezet előtt s a valódi apostoloknál megszokott lelki erővel, egyszerűségének nemes fegyverével, előadásának és stílusának keresetlenségével, természetességével, népiességre is hajló nyelvhasználatának közvetlenségével rabul ejtette a közönséget, amely azzal jutalmazta a külföldi, különösen holland református kapcsolatainkról szólott, szemléltetésekben és oktatásokban gazdag ünnepi beszédet, hogy szinte megbűvölten minden szem, mindvégig ellenállhatatlanul leste és szívta magába a beszélő püspök szavát. Nem maradhatnak nyom nélkül a hallgatók életében a Főpásztor mélyre hullatott oktatásai.
A d. e. és a d. u. ünneplések között az iskolában délben 34 terítékes közebéd töltötte ki a műsort. Világi és egyházi notabilitások, intelligens vendégek ültek fehér asztalokhoz a testet is erősíteni, a szellemet is elmés pohárköszöntőkkel fűszerezni. A meghívott vendégek koszorújában Püspök úr s a házi gazda és házi asszony körül ültek: Huszár Aladár ehm. gondnok, Neubauer Ferenc nemzetgyűlési képviselő, Szigethy Gy. Sándor főorvos, dr. Mesterházy Sándor, dr. Magasy Ferenc, Begedy Péter főbíró, Izsák Lajos, Takács Imre jegyző és felesége, intézők, állomásfőnök, tanítók, esperes, e. főjegyző, lelkészek stb. Poharat ürítettek: Begedy Péter főbíró a kormányzóra, Izsák Aladár- a Püspök úrra, Takács Imre jegyző a világi és egyházi reprezentánsokra. Püspök úr a hölgyekre, Neubauer Ferenc Izsák Aladárra és Kovács József a lelkipásztor feleségére.
Este 8 órakor hagyták ott a vendégek a somogyjádi parókiát, miután Püspök úr autón éljenzések között korábban távozott. A derék kormányos, ki 21 évig vezette hajóját e szép napnak virágos partjáig, megérdemli, hogy élete hű osztályostársával és gyermekeivel megelégedetten nézzen vissza a családi élet szent ölén kezének munkáira!
cs. _f.
Forrás: Dunántúli Protestáns Lap – 37. évfolyam, 21. sz., 94p. – 1926.
A református templom megújításának emlékére:
A gyülekezet e 133 éves kőtemplomot teljesen a
maga erejéből megújíttatta a tornyot vörösrézzel fedette
az előteret vaskerítéssel körülvétette 1926 tavaszán.
IZSÁK ALADÁR lelkipásztorsága TAMÁS KÁROLY gondnoksága
PRÉCSÉNYI ISTVÁN tanítósága KOVÁCS PÁL bírósága idején
Presbiterek
LÁZÁR JÁNOS ID. KOVÁCS JÓZSEF felső VARGA JÁNOS
GYÖRÉK M. FERENC BÓK JÁNOS felső TARANYI JÓZSEF
GYÖRÉK M. JÓZSEF GYÖRÉK VIKTOR FÁBOS JÓZSEF
paccai VARJÚ JÓZSEF TURÓS JÁNOS GYÖRÉK M. KÁLMÁN
GYÖRÉK JENŐ VARJÚ GYULA
Iskolaszéki tagok
BATA ISTVÁN KIS EGYED SÁNDOR N. VARJÚ JÓZSEF
MÁRTON SÁNDOR BOROS PÁL
Felavatta egyházlátogató körútja alkalmával
1926. május 16-án DR. ANTAL GÉZA dunántúli püspök.